Niektoré supermarkety v Česku uprednostňujú mlieko zo zahraničia

21.07.2015 Celý región

Praha 21. júla (TASR) - Obchodné reťazce sa nesprávajú čestne, sťažujú sa českí producenti mlieka. Tvrdia, že uprednostňujú zahraničné výrobky, na ktoré dávajú nižšie ceny. Informuje o tom portál iDNES. "V Česku by sa malo predávať viac českých výrobkov; nie je to len o cene, ale aj o kvalite," povedal predseda Zväzu chovateľov holštýnskeho dobytka Karel Horák.

Vlani bola cena mlieka pre prvovýrobcov, spracovateľov a supermarkety v poriadku. Teraz dochádza k jej dramatickému poklesu. Prvovýroba sa stala stratovou. Zrušenie kvót na produkciu mlieka v EÚ nie je hlavnou príčinou trendu. Je to celosvetový problém. V samotnej Európe je veľký nadbytok mlieka. Jednotlivé štáty si s tým dokážu poradiť. Nízku cenu producentom dofinancujú z národných zdrojov. Český minister pôdohospodárstva robí, čo môže, ale Horák má pocit, že podpora od EÚ nie je na náležitej úrovni.

Horák uviedol príklad, ako prebieha diskriminácia domácich producentov. Česká mliekareň dodá do reťazca maslo za 25 Kč (0,92 eura). Reťazec súčasne dovezie maslo za rovnakú cenu z Belgicka. Ale na maslo v obchode dá rozdielnu maržu - na české 80 % a na belgické 20 %. To výrazne ovplyvní výber kupujúcich. "Ide o obchodnú politiku supermarketov, sú v cudzích rukách, možno majú záujem nakupovať v zahraničí," uviedol Horák.

Tlak pri zlej cene mnohí domáci producenti mlieka nevydržia a chov zrušia. Dva roky stará štúdia EÚ hovorí o tom, že po zrušení kvót sa vo východných krajinách stavy dojníc znížia, v západných sa mierne zvýšia. "Tak to bolo aj v prípade ošípaných," pokračoval Horák, "kde sme dnes sebestační len na 50 %".

Poliaci dali poľnohospodárom nadštandardné exportné dotácie. Rovnako postupovalo aj Nemecko a Francúzsko. Pokles chovu sa v Česku našťastie zastavil. Chovateľom pomohli dotácie vo výške 100 % na ozdravenie chovu ošípaných.
 

Vyberte región